Suppose that the concentrations of NaF and KCI were each 0.30 M in the following
ID: 919716 • Letter: S
Question
Suppose that the concentrations of NaF and KCI were each 0.30 M in the following cell. (The K_sp's of PbF_2 and AgCI are 3.6 Times 10^-8 and 1.8 Times 10^-10 respectively.) Pb(s) | PbF_2(s) | F^-(aq) || Cl^- (aq) | AgCl(s) | Ag(s) Using the following half-reactions, calculate the cell voltage. 2 AgCI(s) + 2 e^- 2 Ag(s) + 2 Cl^- PbF_2(s) + 2e6- Pb(s) + 2F^- By the reasoning in this figure, in which direction do electrons flow? Now calculate the cell voltage by using the following reactions. 2 Ag^+ 2 e^- 2 Ag(s) Pb^2+ + 2e^- Pb(s) For this part, you will need the solubility products for PbF_2 and AgCI.Explanation / Answer
Cathode reaction: 2AgCl + 2e = 2Ag + 2Cl-
Anode reaction : Pb + 2F- = PbF2 + 2e
Overall reaction : 2AgCl + Pb + 2F- = 2Ag + 2Cl- + PbF2
Ecell =E0cell - (0.059/2) ln [Cl-]2/[F-]2 .....[Solid reactant and products are not inserted in the equation]
= 1.242 - (0.059/2) ln (0.3)2/(0.3)2
= 1.242 V
Electrons always flow from the anode to the cathode, i.e., left to right.
Cathode reaction: 2Ag+ +2e = 2Ag
Anode reaction : Pb = Pb2+ + 2e
Overall reaction : 2Ag+ + Pb = 2Ag + Pb2+
Ecell =E0cell - (0.059/2) ln [Pb2+]/[Ag+]2
Now for PbF2, Ksp = S.(2S)2 = 3.6*10-8 ......[S= solubility]
So, SPb2+ = 2.08*10-3
Now for AgCl, Ksp = S.S = 1.8*10-10
SAg+ = 1.34*10-5
Ecell =1.242- (0.059/2) ln [2.08*10-3]/[ 1.34*10-5]2
= 0.762 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.