Simple gas law problems. A sample of O2 gas occupies a volume of 314 mL a. 57.0
ID: 918932 • Letter: S
Question
Simple gas law problems. A sample of O2 gas occupies a volume of 314 mL a. 57.0 degree C and 1.97 atmospheres. What volume will it occupy when the pressure changes to 872.0 torr? A sample of nitrogen gas occupies a volume of 3.87 liters at 52.8 degree C and 2.11 atm. What will the new temperature (in degree C) when the volume increases to 4.55 liters and the pressure remains constant? A sample of hydrogen gas occupies a volume of 22.0 mL at STP. What will he the new pressure (in mmHg) when the temperature changes to 45 0 degree C and the volume expands to occupy 34.8 mL? The atmosphere on the planet Venus exerts a pressure of 90.0 atm at the surface, at a temperature of 900 degree F. If an interplanetary vehicle goes to Venus and collects 2.50 L of this gas and brings it hack to Earth, what volume would the gas occupy at STP? 9. Think about a hot air balloon. It is open at the bottom, so the pressure inside ihc balloon is constant Why is the hot air balloon buoyant in air?Explanation / Answer
5. P1V1/T1 = P2V2/T2
At constant temperature.
P1V1 = P2V2
1.97*314 = 1.147*V2
v2 = 539.3 ml
6. V1/T1 = V2/T2
3.87/52.8 = 4.55/T2
T2 = 62.08 c
7. P1V1/T1 = P2V2/T2
22*760/273.15 = 34.8*P2/318
P2 = final pressure = 559.35 mmhg.
8. P1V1/T1 = P2V2/T2
90*2.5/755.37 = V2*1/273.15
v2= 81.36 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.