An ideal gas (which is is a hypothetical gas that conforms to the laws governing
ID: 916647 • Letter: A
Question
An ideal gas (which is is a hypothetical gas that conforms to the laws governing gas behavior) confined to a container with a massless piston at the top. (Figure 2) A massless wire is attached to the piston. When an external pressure of 2.00 atm is applied to the wire, the gas compresses from 6.40 to 3.20 L . When the external pressure is increased to 2.50 atm, the gas further compresses from 3.20 to 2.56 L .
In a separate experiment with the same initial conditions, a pressure of 2.50 atm was applied to the ideal gas, decreasing its volume from 6.40 to 2.56 L in one step.
If the final temperature was the same for both processes, what is the difference between q for the two-step process and q for the one-step process in joules?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Ist process
step 1 : work done = -PdV = - 2 x (3.2 - 6.4) = 6.4 J
step 2 : work done = -PdV = - 2.5 x (2.56 - 3.2) = 1.6 J
total work done = q = 6.4 + 1.6 = 8.0 J
IInd proces
work done = q = -PdV = - 2.5 x (2.56 - 6.40) = 9.6 J
The difference in q for two step process to one step process = 9.6 - 8.0 = 1.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.