Estimate the pH of a 0.0015 M solution of sodium formate, HCOONa. The K, of form
ID: 915202 • Letter: E
Question
Estimate the pH of a 0.0015 M solution of sodium formate, HCOONa. The K, of formic acid (HCOOH) is 18101. Sodium formate completely dissociates to produce Na' and the formate ion (HCOO), which is the conjugate base of formic acid. (7.46) Calculate the pH of a solution prepared by mixing 100.0 mL of 0.0100 M acetic acid (CH,COOH) with 50.0 mL of 0.0100 M sodium acetate, the conjugate base of acetic acid. (K (acetic acid) 1.75-10. Sodium acetate completely dissociates in water to form Na' and the acetate ion (CH,COO). The Na' is a spectator ion. HINT: when you mix the solutions you are diluting the concentrations! (4.46)Explanation / Answer
1) we know that
Kb = kw / Ka
so
Kb = 10-14 / 1.8 x 10-4
Kb =5.55 x 10-11
now
HCooNa is a weak base
we know that
for weak bases
[OH-] = sqrt ( Kb x C)
so
[OH-] =sqrt ( 5.55 x 10-11 x 0.0015)
[OH-] = 2.887 x 10-7
now
we know that
pOH = -log [OH-]
so
pOH = -log 2.887 x 10-7
pOH = 6.54
now
pH= 14 - pOH
pH = 14 - 6.54
pH = 7.46
so
the pH is 7.46
2)
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of CH3COOH = 0.01 x 0.1 = 10-3
moles of CH3COONa = 0.01 x 0.05 = 5 x 10-4
now
we know that
for a combination of weak acid and its conjugate base
pH = pKa + log [ conjugate base / acid ]
so
pH = -log Ka + log [CH3COONa / CH3COOH]
so
pH = -log 1.75 x 10-5 + log [ 5 x 10-4 / 10-3 ]
pH = 4.456
so
the pH is 4.46
3)
the reaction is
C6H5COONa + HCl ----> C6H5COOH + NaCl
now
moles of HCL = 0.01 x 50 x 10-3 = 5 x 10-4
moles of C6H5COONa = 0.01 x 100 x 10-3 = 10-3
now
moles of C6H5COONa reacted = moles of HCl added = 5 x 10-4
now
moles of C6H5COONa remaining = 10-3 - 5 x 10-4 = 5 x 10-4
moles of C6H5COOH formed = moles of C6H5COONa reacted = 5 x 10-4
now
pH = -log Ka + log [C6H5COONa / C6H5COOH]
pH = -log 6.28 x 10-5 + log [ 5 x 10-4 / 5 x 10-4 ]
pH = 4.20
so
the pH is 4.20
4)
the reaction is given by
H2P04- + OH- ----> HP042- + H20
moles of OH- = moles of NaOH = 0.05 x 50 x 10-3 = 2.5 x 10-3
moles of H2P04- = 0.1 x 100 x 10-3 = 10 x 10-3
moles of H2p04- reacted = moles of OH- added = 2.5 x 10-3
now
moles of H2P04- remaining = 10 x 10-3 - 2.5 x 10-3 = 7.5 x 10-3
also
moles of HP042- formed = moles of H2P04- reacted = 2.5 x 10-3
now
we get
pH = pKa + log [ conjugate base / acid ]
pH = -log Ka + log [ HP042- / H2P04-]
pH = -log 6.3 x 10-8 + log [ 2.5 x 10-3 / 7.5 x 10-3 ]
pH = 6.723
so
the pH is 6.723
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.