Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A gaseous material l, XY(g) , dissociates to some extent to produce X(g) and Y(g

ID: 914748 • Letter: A

Question

A gaseous material l, XY(g) , dissociates to some extent to produce X(g) and Y(g).

                                    XY(g) X(g) + Y(g)     Kc = 5.53 x 10-3

A 2.00 gram sample 0f XY(Mw = 165g/mol) is placed in a container with a movable piston at 25oC. The atmospheric pressure is 0.967 atm. Assume the piston is massless and frictionless. As XY(g) dissociates the piston moves keeping the pressure constant. Assuming ideal behavior, calculate the following:

a- The volume of the container at equilibrium

b- The percent dissociation of XY

c- The density of the gas mixture at equilibrium

Explanation / Answer

Answer:

According to ideal gas equation:

PV = nRT

V = nRT/P

n = 2/165

P = 0.967 atm

T= 25 + 273 = 298 K

R = 0.0821 lit.atm/mol

V = [(2/165)*(0.0821*298)]/(0.967)

= 0.306 lit

b.

Kc = 5.53*10-3

Kc = [X][Y]/[XY]

0.306 Lit of container has a gas of 2 grams

1 lit of container will have a gas of = 2/0.306 = 6.53 gr/Lit

5.53*10-3 = [X][Y] /[XY]

[X][Y] = (5.53*10-3)*6.53

= (0.036)gr/Lit

0.036 gr is present in 1 lit container

quantity of gas present in 0.306 lit container = 0.036*0.306 = 0.011 grams

Percentage of decomposition = (0.011*100)/2 = 0.55%

=

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote