The gas phase reaction has a rate constant which is proportional to the absolute
ID: 912616 • Letter: T
Question
The gas phase reaction has a rate constant which is proportional to the absolute temperature. What is the activation energy for the reaction? (R = 8.314 J / K mole) For the gaseous reaction A + B + C rightarrow products when the partial pressure of A is increased, while the partial pressures of B and C remain unchanged, the rate of the reaction also remains constant. It can be concluded that A must be used in a fast step before the rate step A must be used in a final fast step of the mechanism A is not involved in the reaction at all A is not involved in the rate determining step A is a catalyst According to the Arrhenius equation: log k = logA - Ea(2.303RT^-1) all of the following are true EXCEPT the rate decreases as Ea increases A involves the frequency and the geometry of the molecular collisions A varies widely with temperature R is the gas constant the equation can be used to calculate Ea if data are taken at two or more temperatures. The mechanism for the synthesis of phosgene, C0CI_2, is The order of the reaction isExplanation / Answer
Solution :-
Q9) given data
T1 = 700 K , T2 = 800 K
K1 = 1.30 M-1 s-1
K2 = 23.00 M-1 s-1
Ea= ?
Using the Arrhenius equation we can calculate the Ea
ln K2/K1 = Ea/ R [(1/T1) –(1/T2)]
R= 8.314 J per mol K
Lets put the values in the formula
ln [23.00 / 1.30 ] = Ea /8.314 J per mol K [(1/700)-(1/800)]
2.873 = Ea/8.314 J per mol K * 0.00017857
2.873 *8.314 J per mol K / 0.00017857 = Ea
1.34*10^5 J = Ea
Lets convert it to kJ
1.33*10^5 J * 1 kJ / 1000 J = 133 kJ /mol
So the activation energy is 133 kJ/mol that is answer A is correct.
Q10) Changing the pressure of the A does not affect the rate of the reaction that means A is not involved in the rate equation
So the correct answer is option D
Q11) Log K = log A –Ea(2.303 RT-1)
In this equation A is the frequency factor
The answer is option E because two or more temperatures are not involved in this equation.
Q12) ovwerall reaction is 2 Cl2 + CO ---- > COCl2 + 2Cl
Therefore the order with Cl2 is second order and order with CO is first order
Overall order is 2+1 = 3
So the correct answer is option E
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.