1. Sulfur dioxide (SO 2 ) is a gas that is a polluant responsible for acid rain.
ID: 911536 • Letter: 1
Question
1.
Sulfur dioxide (SO2 ) is a gas that is a polluant responsible for acid rain. It can be formed by the following reaction:
H2S (g) + O2 (g) SO2(g) + H2O(g) (unbalanced)
What volume of 2M H2S , in L, is required to react with excess O2 to produce enough SO2 to fill a cylinder that is 45ft long and has a diameter of 13ft at a pressure of 558 torr and 31C?
2.
The method used in this experiment is sometimes called the vapor density method. The ideal gas equation can be rearranged to solve for the density of a vapor . Which type or types of measurement is not needed to calculate the density of a gas?
pressure
mass
temperature
molar mass
All of these measurements are needed.
A.pressure
B.mass
C.temperature
D.molar mass
E.All of these measurements are needed.
Explanation / Answer
1) H2S (g) + O2 (g) SO2(g) + H2O(g)
balance:
H2S (g) + 3/2O2 (g) SO2(g) + H2O(g)
M = 2 M of H2S
h = 45 ft
D = 13 ft
P = 558 torr or 558/760 = 0.7342 atm
T = 31C or = 304K
V = 45ft*(13ft^2) / 4 = 1901.25 ft3 = 53.83033 m3 or 53803 liter
apply ideal gas law
PV = nRT
n = PV/RT) = (0.7342 )(53803)/(0.082*304) = 1584.650 mol of SO2
since ratio is 1:1, then
1584.650 mol of H2S is required
M = mol/V
V = mol/M = 1584.650/2 = 792.33 L
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.