4. One of the steps in the manufacture of nitric acid is the combustion of ammon
ID: 909375 • Letter: 4
Question
4. One of the steps in the manufacture of nitric acid is the combustion of ammonia with oxygen to produce nitrogen dioxide: NH3(g) + O2(g) right arrow NO2(g) + H2O(g) If 20,000 kg of nitrogen dioxide are needed in one of the reaction steps, how much ammonia would be required if the reaction occurred in only 72% yield? 5 . Hydrogen cyanide, an extremely toxic gas, is produced according to the reaction CH4(g) + O2(g) + NH3(g) right arrow HCN(g) + H2O(g) If the reaction occurs in 87% yield, how much each of ammonia and methane in grams will be required to produce 54.0 g of HCN?Explanation / Answer
7)
from equation 1 mol HF = 1 mol UO2
a. No of mol of UO2 = 0.5*10^3/270.03 = 1.852 mol
mass of HF reacted = 1.852*20 = 37.04 grams.
b. No of moles of UO2 = 850/270.03 = 3.15 mol
from equations
1 mol UO2 = 1 mol of UF4 = 1 mol of UF6
mass of UF6 produced = 3.15*352.02 = 1108.86 grams
8) NH3 + O2 ----> NO2 + H2O
nO of mol of NO2 required = 20000*10^3/46 = 434782.61 mol
from equation 1 mol NO2 = 1 MOL NH3
so that
no of mol of NH3 required = 434782.61*100/72 = 603864.736 mol
mass of NH3 must be Taken = 603864.736*17 = 10265.7 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.