You are interested in determining the standard enthalpy of formation of the comp
ID: 908208 • Letter: Y
Question
You are interested in determining the standard enthalpy of formation of the compound called bis(benzene)chromium [Cr(C6H6)2 (s)] at 583 K.
Through the use of a calorimeter, it was found that for the reaction
Cr(C6H6)2 (s) Cr(s) + 2 C6H6 (g) rU (583 K) = + 8.0 kJmol-1.
Find the corresponding reaction enthalpy, and estimate the standard enthalpy of formation of the compound bis(benzene)chromium at 583 K.
The constant-pressure molar heat capacity of liquid benzene [Cp,m (l)] is 136.1 JK-1mol-1 , and Cp,m (g) = 81.67 JK-1mol-1 for gaseous benzene; both Cp,m are considered constant over the temperature range considered. The boiling point of benzene is 353 K.
Values for constant-pressure molar heat capacities at 298 K for carbon (graphite) and H2 (g) are found in data tables at the end of the textbook, as well as values for the enthalpy of formation of benzene at 298K, and that for the enthalpy of vaporization of benzene at 353K. (I don't have my textbook)
Explanation / Answer
dH = dU + dn RT
dH = 8 * 10^3 J / mol + (2-0) * 8.314 * 583
dH = 17.694 kJ /mol
Cr(C6H6)2 (s) Cr(s) + 2 C6H6 (g) dH = 17.694 kJ/mol
Cr(s) + 2 C6H6 (g) Cr(C6H6)2 (s) dH= -17.694 kJ/mol
dH formation = dH products - dH reactants
dH f = (-17694 J) - (2*81.67 J + 0)
dH f = -17.857 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.