2NO2(g) N2O4(g) a) At a total pressure of 1 bar and T=298.15 K, the partial pres
ID: 908186 • Letter: 2
Question
2NO2(g) N2O4(g)
a) At a total pressure of 1 bar and T=298.15 K, the partial pressure of NO2(g) and N2O4(g) in an equilibrium mixture of the two gases are found to be 0.3181 and 0.6819 bar respectively. Calculate the equilibrium constant and o for the reaction.
b) Suppose you insert one mole of NO2(g) at 298.15 K into a different 1.0 L container. Determine the number of moles of NO2(g) and N2O4(g) present in the container after reaching equilibrium. In addition, compute G and A for the process. Is the dimerization spontaneous in this system?
Explanation / Answer
2NO2(g) N2O4(g)
1. Kp= PN2O4/(PNO2)2 = 0.6819/0.31812 = 6.74
dG0 = n0 = -RTlnKp
or, 2 * 0 = - 8.314*298.15*ln6.74
0 = -2.36kJ/mol
2. 2NO2(g) N2O4(g)
1mol 0
1-2x x
Kp = KC(RT) ....( is change of mols in reaction, here the value is 1)
So, Kc = 0.0027 = x/(1-2x)2
Solving this we get, x= 0.049 M
So, [N2O4] = 0.049M
[NO2] = 1-2*0.049 = 0.9 M
dG = -RTlnKC
= -8.314*29815*ln0.049/0.92
=6.95 kJ
As the value is positive, the reaction is not spontaneous.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.