1.) How many moles of Fe 3+ can be reduced by 1 mL of 0.421 M hydroxylamine solu
ID: 906653 • Letter: 1
Question
1.) How many moles of Fe3+ can be reduced by 1 mL of 0.421 M hydroxylamine solution?
2.) The trendline equation calculated from a calibration curve of absorbance vs iron concentration in g dL-1 is y = 0.00076x + 0.00801. If a sample analyzed using the same assay gives an absorbance of 0.145, what is the iron concentration of the unknown sample in g dL-1?
3.) As part of this laboratory, you may have to remove iron from a solution. If you have 50 mL of a solution that contains 195 g dL-1, how many g of iron must be removed to reach a concentration of 150 g dL-1?
For the first one I didn't know if it just using simple molarity converting and for the second, do I plug in the absorbance for x?
If someone could show me how to do these questions please that would be a lot of help!
Explanation / Answer
Solution :-
Q1) Using the balance reaction equation need to use the mole ratio of the hydroxyl amine and Fe^3+ and then from the mole ratio calculate the moles of the Fe^3+ that can be reduced by the given volume and molarity of the hydroxylamine,
Q2) caliberation curve plot as absorbance vs concnetration
therefore inthe stright line equation
Y= absorbance and X= cocnnetration
straight line equation is y = 0.00076x + 0.00801
so lets put the value of the absorbance in the equation and solve for the x
0.145 = 0.00076x + 0.00801
0.145-0.00801 / 0.00076 = x
180.25 ug /dl =x
so the concnetration of the iron = 180.25 ug/dl
Q3)
50 ml * 195 ug / 100 ml = 97.5 ug
we want the concnetration 150 ug/dl
so
150 ug * 50 ml / 100 ml = 75 ug
So now lets find the difference in the mass of the iron
97.5 ug - 75 ug = 22.5 ug
So we need to remove 22.5 ug of the iron.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.