7. How many grams of sodium carbonate will react with25.5 ml of 0.300 M hydrochl
ID: 906107 • Letter: 7
Question
7. How many grams of sodium carbonate will react with25.5 ml of 0.300 M hydrochloric acid?
Na2CO3 + HCl > NaCl + H20 + CO2 (unbalanced)
a. Determine the number of moles (mmoles) hydrochloric acid used.
b. Determine the number of moles (mmoles) of sodium carbonate reacted.
c. Determine the mass (grams) of sodium carbonate reacted.
8. How many grams of aluminum hyfroxide will react with 75.5 ml of 0.250 M sulfuric acid?
Al(OH)3 + H2SO4 > Al2(SO4)3 + H20 (unbalanced)
a. Detrmine the number of mole (mmoles) sulfuric acid used.
b. Determine the number of moles (mmoles) Aluminum hydroxide reacted.
c. Detrmine the mass (grams) of aluminum hydroxide reacted.
9. Consider the following solutions. Put in order according to the boiling points from highest point to lowest. (Hint: Colligative properties. Kb=0.52 C/m for water)
a. 0.1 M c6h12o6 b. 0.1 M CaCl2 c. 0.1 M NaCl
Explanation / Answer
7. How many grams of sodium carbonate will react with25.5 ml of 0.300 M hydrochloric acid?
Na2CO3 + HCl > NaCl + H20 + CO2 (unbalanced)
Balance equation
Na2CO3 + 2HCl --> 2NaCl + H2O + CO2
a. Determine the number of moles (mmoles) hydrochloric acid used.
Mmol = M*V = 0.3*25.5 = 7.65 mmol of HCl
b. Determine the number of moles (mmoles) of sodium carbonate reacted.
1 mol of Na2CO3 per 2 mol of acid, therefore expect half of 7.65 mmol
7.65/2 = 3.825 mmol of sodium carbonate
c. Determine the mass (grams) of sodium carbonate reacted.
MW of sodium carbonate = 105.9888
mass= mol*MW = 3.825 *10^-3 * 105.9888 = 0.4054 grams of Na2CO3
NOTE:
consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.