Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help * 91%-\' Tue 12:40 PM Roy Al

ID: 905925 • Letter: S

Question

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help * 91%-' Tue 12:40 PM Roy Aldrich a E Do court survey Do community service Do college essays Mango for French Do masteringchemistry session.masteringchemistry.com ing nsfw blog My Ac CHEM 1411 Fall 2015 Help | Close Resources « previous| 12 of 23 next >» Post Lecture Homework Chapter 08Exercise 8.54 with feedback Submit survey for 10 hours of comm service Submit 12 hours at some place Pay $205 Exercise 8.54 with feedback Part B 2.2 g Ti, 1.8 g F2 Express your answer using two significant figures. For the reaction Ti(s) + 2F2(g) TiF4(s) Rent ($300)- $548 compute the theoretical yield of the product (in grams) for each of the following initial amounts of reactants Clothes($200) Buy wireless printers, Buy new iPhone ($650) Buy Apple Watch(S600) Give Senior Picture You may want to reference pages 283-289) Section 8.5 while completing m= this problem deposit(S35) Windows Surface($1000) Save money for a car($2000 Submit My Answers Give Up ncorrect; Try Again; 5 attempts remaining; no points deducted Part C 0.237 g Ti, 0.288 g F2 Express the mass in grams to three significant figures. m= Submit My Answers Give Up Provide Feedback Continue 29 844s

Explanation / Answer

Ti+ 2F2 --> TiF4

B)

m = 2.2 g of Ti

m = 1.8 g of F2

MW of Ti = 47.8

MW of F2 = 18.99

calcualte moles of each

mol Ti = mass/MW = 2.2/47.8 = 0.046

mol F2 = mass/MW =1.8/18.99 = 0.0947

find limiting reactant

1 mol of Ti, needs 2 mol of Fe

0.046 --> 2*0.046 = 0.092, therefore Ti is limiting reactant

calculate yield:

0.046 mol of TiF4

mass = mol¨*MW = 0.046*85.8 = 3.945 grams of TiF4

PART C)

m = 0.237 g of TI

m = 0.288 g of F2

falculate moles

mol Ti = 0.237 /48.8 =0.004866

mol F2 = 0.288/39 = 0.00738

ratio is once again 1:2 so

0.00738 mol of F2 requires 1/2mol... 0.00738/2 =0.00369

therefore F2, is limiting reactant

yield = 0.00369 mol of TiF4

MW of Tif4 = 85.8

mass = 85.8*0.00369 = 0.3168 g

NOTE: consider posting all other questions in another set of QA. We are not allowed to answer to multiple questions