3) Scientists measure the amount of light passing through a sample in terms of p
ID: 905785 • Letter: 3
Question
3) Scientists measure the amount of light passing through a sample in terms of percent transmittance (%T). Percent transmittance is the fraction of original light that passes through a sample. Recall that P0 is the amount of light entering the sample and P is the amount of light reaching the detector. Using a spectrometer, a sample was analyzed to have a percent transmittance of 85%. What percentage of light was actually absorbed by the sample? (1 points)
%T= P/P0 * 100
4) The equation below shows how percent transmittance (%T) can easily be converted into a quantity known as absorbance (A). Though most spectrometers give readings in terms of both %T and A, measurements should be made in %T and mathematically converted to A because %T can be determined more accurately. Calculate the absorbance of a sample that has a percent transmittance of 75%. (1 points)
A=-log(%T/100)
Explanation / Answer
3) % of absorbance = 100 - % transimittance
= 100 - 85
= 15%
4) A = - log (%T/100)
Absorbance (A) = - log (75/100)
= - log (0.75)
= 0.1249
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.