15. To prepare 250.0 mL of a 0.07500 M solution of AgNO, from the solid reagent,
ID: 905522 • Letter: 1
Question
15. To prepare 250.0 mL of a 0.07500 M solution of AgNO, from the solid reagent, what mass of reagent must be used?AgNO3 169.87 g/mol (A) 3.185 g (C) 75.00g 2500 0.2S Molar Mass omol 0.e? 500.25-wels (B) 5.662 g 18.75 g 16. What is the main reason that sodium hydroxide is not considered a good candidate to be a primary standard? (A) Sodium hydroxide is relatively expensive. B)Sodium hydroxide is hygroscopic. (C) Sodium hydroxide has low solubility in water (D) Sodium hydroxide has a low molar mass. his -S eso, se lhly sm2 17. Dichloroacetic acid (Cl,HCCOOH) has a pKa of 1.3. What is the pH of a 0.125 M solution of potassium dichloroacetate? d. 7.2 a. 1.1 b. 1.3 c. 6.8Explanation / Answer
15)
V = 250 ml of
M = 0.075 M AgNO3
mass needed?
MW = 169.87 g/mol
mass = mol*MW
mol = M*V = .250*0.075 = 0.01875 mol of AgNO3
mass = mol*MW = 0.01875 *169.87 = 3.19 grams of AgNO3 (answer is A)
NOTE:
please conside rposting question 17 in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.