5 Color Observed Color Absorbed Wavelength Absorbed (nm) Energy (ev) Complex CoE
ID: 905173 • Letter: 5
Question
5
Explanation / Answer
As per stoichiometry,
1 mole of cobalt nitrate will react with three moles of ethylene diammine to give one mole of complex
Moles of ethylenediammine = molarity x volume = 0.03 x 1 = 0.03 moles
moles of cobal nitrate = 0.005
So moles of complex formed = 0.005 moles
concentration = moles / volume = 0.005 / 1 = 0.005 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.