Trial 1: 5.000g NaCl was placed in a calorimeter with 40g of water at 23.8ºC. Af
ID: 903437 • Letter: T
Question
Trial 1:
5.000g NaCl was placed in a calorimeter with 40g of water at 23.8ºC. After the water reacted with the NaCl, the final temperature was 22.7ºC.
Trial 2:
4.975g NaCl was placed in a calorimeter with 40g of water at 23.0ºC. After the water reacted with the NaCl, the final temperature was 22.0ºC.
Did I correctly calculate the heat flows of water and salt?
Also, I can't find how to calcualte enthalpy of formations in my lab manual, so how will I solve them? Just working it out for 1 of the 2 trials is fine as long as I have adequate information to solve for the other one.
Explanation / Answer
NaCl(s) + H2O(l) -------> Na+(aq) + Cl-(aq)
Specific heat of water = 4.184 J/g/0C
Now, heat lost by water = mass*specific heat*drop in temperature = 40*4.184*1.1 = 184.096 J
Heat lost by salt = mass*specific heat of salt*drop in temperature = 5*specific heat*1.1 = 5.5*s J
Total heat of reaction = heat lost by water + heat lost by salt
Now, heat lost in the reaction = enthalpy of formation of Na+ + enthalpy of formation of Cl- - enthalpy of formation of H2O - enthalpy of formation of NaCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.