A 7.69 g sample of HCN contains 0.285 g of H and 3.99 g of N. Part A Find the ma
ID: 903147 • Letter: A
Question
A 7.69 g sample of HCN contains 0.285 g of H and 3.99 g of N. Part A Find the mass of carbon in a sample of HCN with a mass of 3.58 g . To analyze the experiment used to determine the properties of an electron. In 1909, Robert Millikan performed an experiment involving tiny, charged drops of oil. The drops were charged because they had picked up extra electrons. Millikan was able to measure the charge on each drop in coulombs. Here is an example of what his data may have looked like. Drop Charge (C) A 3.20×1019 B 4.80×1019 C 8.00×1019 D 9.60×1019 Why did different drops have different charges? 3.An automobile gasoline tank holds 22 kg of gasoline. When the gasoline burns, 86 kg of oxygen is consumed and carbon dioxide and water are produced. What is the total combined mass of carbon dioxide and water that is produced? part 4. Sulfur and oxygen form both sulfur dioxide and sulfur trioxide. When samples of these were decomposed the sulfur dioxide produced 3.58 g oxygen and 3.59 g sulfur, while the sulfur trioxide produced 8.25 g oxygen and 5.50 g sulfur. Calculate the mass of oxygen per gram of sulfur for sulfur dioxide. Calculate the mass of oxygen per gram of sulfur for sulfur trioxide.
----- means ^ in the question
Explanation / Answer
Mass of HCN sample = 7.69 g
Mass of H = 0.285 g
Mass of N = 3.99 g
Mass of C = 7.69 - (0.285 + 3.99)
= 7.69 - 4.275
= 3.415
Mass fraction of C in HCN = 3.415 / 7.69
= 0.44
Mass of new sample of HCN = 3.58 g
Mass of C in new sample of HCN = 0.44 * 3.58
= 1.5752 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.