The chromatogram below is for a solution containing a mixture of limonene and cy
ID: 902944 • Letter: T
Question
The chromatogram below is for a solution containing a mixture of limonene and cymene, two naturally-occurring compounds found in lemon peel.
Limonene and cymene are present in an unknown proportion, so enough chlorobenzene is added to make its concentration in the solution equal to 0.0025 M.
Given that chlorobenzene has the lowest boiling point, and cymene has the highest boiling point, use the provided information to calculate the concentration of limonene in the mixture in moles per liter.
Peak Data Peak Area A 256 B 1878.6 C 582.7Explanation / Answer
Area given for,
A (chlorobenzene) = 256
B (limonene) = 1878.6
C (cymene) = 582.7
Total area = 2717.3
Area %
A (chlorobenzene) = 100 x (256/2717.3) = 9.42%
B (limonene) = 100 x (1878.6/2717.3) = 69.13%
C (cymene) = 100 x (582.7/2717.3) = 21.44%
Total molar concentration of solution = 0.0025
So, molar concentration of each in M (moles/L),
A (chlorobenzene) = 0.0942 x 0.0025 = 2.35 x 10^-4 M
B (limonene) = 0.6913 x 0.0025 = 1.73 x 10^-3 M
C (cymene) = 0.2144 x 0.0025 = 5.36 x 10^-4 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.