Hom many Kj of heat released when 1 mo; of C2h2(g0 + 502(g) rightarrow 4co2(g) +
ID: 902931 • Letter: H
Question
Hom many Kj of heat released when 1 mo; of C2h2(g0 + 502(g) rightarrow 4co2(g) +2h2o(g) and endhalpy charging delta h = -2511 K how many Kj of heat are relasaed when I mol of c2H2 is burn ed in this flamer? -1255 KjA sample of gas has an initital volume of 10 L at a pressure of 1 atm . If the volume of the gas is incerss 20L, What is its pressure/ Consider the chemical reaction C (S) +H2o(g) rightarrow CO(G) +H9G) How many liters of hydrogen gas are formed from the complete reaction of 12 g c at STP? Lithium reacts with nitrogen gas according to the reactionExplanation / Answer
Solution :
Given reaction
6 Li (s) + N2 (g) à 2 LI3N(s)
Given volume of N2 = 44.8 mL of N2
At STP 1 mol N2 = 22.4 L
Calculation of moles of N2
Mol N2 = 44.8 L x 1 mol N2 / 22.4 L = 2 mol N2
Moles of Lithium = moles of N2 x 6 mol Li / 1 mol N2
=12 mol Li(s)
Mass of Li = moles of Li x molar mass of Li
= 12 mol Li x 6.94 g/mol
=83.28 g Li
Mass of Li required = 83.28 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.