A perfectly spherical balloon is inflated. The circumference is measured by a pi
ID: 902459 • Letter: A
Question
A perfectly spherical balloon is inflated. The circumference is measured by a piece of string around the balloon and is found to be 36 cm. The total gas pressure inside the balloon is 1.04 bar at a temperature of 26degreeC. Consider the air inside the balloon to be normal atmospheric air without water (i.e. dry air). (for this question you will also need a conversion factor and this one should not be as difficult to find as the last assignment!) Calculate the number of nitrogen atoms inside the balloon. Calculate the new volume of the balloon if it is taken outside on a cold winter day (-12 degreeC).Explanation / Answer
circumference of balloon = 36 cm = 2Pir
pi = 3.14 , r = radius of balloon = ?
r = 36/(2*3.14) = 5.732 cm
voulme of ballon = 4/3*pi*r^3
= 4/3*3.14*(5.732^3) = 788.4732 cm^3 = 788.4732 ml
so that
V = 0.788 L , P = 1.04 bar = 1.0264 atm
T = 26 C = 299 k R = 0.0821 l.atm.k-1.mol-1
n = No of moles of air = PV/RT = 1.0264*0.788/(0.0821*299) = 0.033 mole
in air 78% N2.so that
No of moles of N2 = 0.033*78/100 = 0.02574 mole
at S.T.P
1 mole N2 = 6.023*10^23 molecules
0.02574 mole N2 = 6.023*10^23*0.02574 = 1.55*10^22 molecules.
b) V1/T1= V2/T2
V1 = 0.788 L
T1 = 26 C = 299 K
V2 = ?
T2 = -10 C = 263 K
v2 = 0.788/299*263 = 0.693 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.