Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The standardization of an acid might also be carried out using a solution of a b

ID: 902434 • Letter: T

Question

The standardization of an acid might also be carried out using a solution of a base with known concentration. For example, it is found that 37.60 ml of 0.210 M NaOH are required to neutralize 25.05 ml of H2SO4 solution in a titration experiment. Calculate the molarity and normality of the H2SO4 solution. In the example given above, the amount of acid to be titrated has to be delivered by a pipet so that its volume is accurately known. However, the solution of the acid is often diluted to facilitate the titration process. Explain why additional de-ionized water might be added without affecting the results of the titration.

Explanation / Answer

H2SO4 + 2NaOH -----> Na2SO4 + 2H2O

M1V1/n1 = M2V2/n2

n1 = 2 mole NaOH , n2 = 1 mol H2SO4

0.21*37.6 / 2 = 25.05*M2/1

M2 = 0.158 M = molarity Of H2SO4

nOrmality of H2SO4   = M2 *z

z = 2 for H2SO4

NOrmality of H2SO4 = 0.158*2 = 0.316 N


addition of water is to make convinient to carry the reaction easily.so that

the reaction can be finished in stipulated time accurately.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote