Aluminum reacts with chlorine gas to form aluminum chlonde via the following rea
ID: 901272 • Letter: A
Question
Aluminum reacts with chlorine gas to form aluminum chlonde via the following reaction: 2Al(s) + 3C12 (g) rightarrow 2AlCl3 (s) you are given 14.0 g of aluminum and 19 0 g of chlorine gas If you had excess chlorine, how many moles of of aluminum chloride could be produced from 14.0 g of aluminum? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.If you had excess aluminum, how many moles of aluminum chlondo could be produced from 19.0 g of chlorine gas. Cl2? Express your answer to three significant figures and include tho appropriate units.Explanation / Answer
part A )
mass of Al = 14 g
molar mass of Al = 27 g/mol
moles of Al = 14 / 27 = 0.5185
2Al + 3 Cl2 ---------------> 2AlCl3
2 mol Al gives ---------------> 2 mol AlCl3
0.5185 mol Al gives ------------> 2 x 0.5185 /2 = 0.5185 mol
AlCl3 moles = 0.518
part B)
Cl2 moles = 19 / 71 = 0.2676
2Al + 3 Cl2 ---------------> 2AlCl3
3 mol Cl2 gives -----------------> 2 mol AlCl3
0.2676 mol Cl2 gives ------------> x mol AlCl3
x = 2 x 0.2676 / 3
x = 0.178 mol
AlCl3 moles = 0.178
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.