Titanium occurs in the magnetic mineral ilmenite (FeTiO3), which is often found
ID: 901137 • Letter: T
Question
Titanium occurs in the magnetic mineral ilmenite (FeTiO3), which is often found mixed up with sand. The ilmenite can be separated from the sand with magnets. The titanium can then be extracted from the ilmenite by the following set of reactions:
FeTiO3(s)+3Cl2(g)+3C(s)3CO(g)+FeCl2(s)+TiCl4(g)TiCl4(g)+2Mg(s)2MgCl2(l)+Ti(s)
Suppose that an ilmenite-sand mixture contains 20.8 % ilmenite by mass and that the first reaction is carried out with a 91.9 % yield. If the second reaction is carried out with an 86.0 % yield, what mass of titanium can be obtained from 1.20 kg of the ilmenite-sand mixture?
Explanation / Answer
Answer – We are given, reactions –
FeTiO3(s)+3Cl2(g)+3C(s) ------>3CO(g)+FeCl2(s)+TiCl4(g)
TiCl4(g)+2Mg(s) ------> 2MgCl2(l)+Ti(s)
an ilmenite-sand mixture contains 20.8 % ilmenite, means in 100 g of ilmenite-sand mixture there are 20.8 g of ilmenite
Percent yield for first reaction is 91.9 % and for second one it is 86.0 %
We are given, mass of ilmenite-sand mixture = 1.20 kg = 1.20*103 g
So, when 100 g of ilmenite-sand mixture = 20.8 g of ilmenite
So, 1.20*103 g of ilmenite-sand mixture = ?
= 249.6 g ilmenite
Now we need to calculate actual mass of TiCl4(g) formed in first reaction
Moles of FeTiO3(s) = given mass / molar mass
= 249.6 g / 151.71 g.mol-1
= 1.65 moles
Form the balanced equation –
1 moles of FeTiO3(s) = 1 moles of TiCl4(g)
So, 1.65 moles of FeTiO3(s) = ?
= 1.65 moles of TiCl4(g)
So theoretical yield of TiCl4(g) = 1.65 moles * 189.68 g/mol
= 312.1 g
So actual yield of TiCl4(g) = percent yield * theoretical yield / 100 %
= 91.9 % * 312.1 g / 100 %
= 286.8 g
So in the second reaction there is used 286.8 g TiCl4(g) for reaction
Moles of TiCl4(g) = 286.8 g / 189.68 g/mol
= 1.51 moles
From the balanced equation
1 moles of TiCl4(g) = 1 moles of Ti
So, 1.51 moles of TiCl4(g) = ?
= 1.51 moles of Ti
Theoretical yield of Ti = 1.51 moles * 47.867 g/mol
= 72.38 g of Ti
So, actual yield of TiCl4(g) = percent yield * theoretical yield / 100 %
= 86.0 % * 72.38 g / 100 %
= 62.2 g
So 62.2 g of mass of titanium can be obtained from 1.20 kg of the ilmenite-sand mixture
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.