A mixture contains only NaCl and Al 2 (SO 4 ) 3 . A 3.47-g sample of the mixture
ID: 900880 • Letter: A
Question
A mixture contains only NaCl and Al2(SO4)3. A 3.47-g sample of the mixture is dissolved in water and an excess of NaOH is added, producing a precipitate of Al(OH)3. The precipitate is filtered,dried and weighed. The mass of the precipitate is 0.739 g. What is the mass percent of Al2(SO4)3 in the sample?
Also.....
Complete and balance each acid-base reaction with its specific states such as (aq) or (s) if needed:
(a) H2SO4(aq) + K OH(aq) --->
Contains two acidic hydrogens
(b) H2SO4(aq) + Fe(OH)3(s) --->
Contains two acidic hydrogens
(c) H2S(aq) + Sr(OH)2 --->
Contains two acidic hydrogens
(d) H4P2O7(aq) + Na OH(aq) --->
Contains four acidic hyderogens
Also......
The units of parts per million(ppm) and parts per billion(ppb) are commonly used by enviornmental chemists. In general, 1ppm means 1 part of solute for every 106 parts of solution. Parts per billion is defined in a similar fashion. Calculate the molarity of each of the following aqueous solutions:
(a) 6.5 ppb Hg in H2O
(b) 2.7 ppb CH Cl3 in H2O
(c) 62.0 ppm As in H2O
(d) 0.51 ppm DDT (C14H9Cl5) in H2O
Explanation / Answer
Al2(SO4)3 + 6NaOH --> 2Al(OH)3 + 3Na2(SO4)
molecular weight of Al2(SO4)3 = 2 X 27 + 3 X 32 + 2X 16 =342
Molecular weight of Al(OH)3 =27+3*17= 78
As per the reaction
78 gms of Al(OH)3 gets precipitated from 342 gms of Al2(SO4)3
0.739gms of Al(OH)3 requires 0.739*342/78=3.24gms
Mass of sample =3.47 gms
Mass of Al2(SO4)3= 3.24 gms,Mass % of Al2(SO4)3 =100*(3.24/3.47)=93.37%
H2SO(aq)+ 2KOH (aq) -----> K2SO4(aq)+ 2H2O(l)
2 Fe(OH)3 (s) + 3 H2SO4(aq) Fe2(SO4)3(aq) + 6 H2O(l)
H2S(aq) + Sr(OH)2(aq)----. SrS(aq)+ 2H2O(l)
H4P2O7 (aq) + 2 NaOH (aq)= 3 H2O (aq) + 2 NaPO3(aq)
a) 6.5ppb means =6.5 parts in 1,000,000,000 = 6.5 g/ 1,000,000, 000 gm = 6.5*106mg/ 1,000,000,000 liter ( since density of such dilute solution =1g/cc)= 6.5 g/109cc=6.5g/106lter==6.5*10-6 gm/liter
atomic weight of Hg =201
Molarity =gmoles/liter of solution
Moles of Hg/liter of the solution =(6.5/201)*10-6 gmoles/liter=3.23*10-8M
b) 2.7ppb of CHCl3 in H2O similarly =7*10-6gm/liter Molecular weight of CHCl3= 12+1+3*35.5=119.5
Molarity of CHCl3 =(7/119.5)*10-6 gmoles/liter=0.058577*10-6 gmoles/liter
c) 62ppm As =(62 g/106 gms = 62gm/ 106cc = 62gms/103liter (1000cc =1liter)
atomic weight of As=75
Molarity = (62/75)*10-3 gmoles/liter= 8.3*10-3gmoles/liter
d) 0.51ppmDDT = 0.51*10-3gm/liter
Molecular weight of DDT (C14H19Cl5)= 12*14+9+5*31.5=354.5
Molarity= 0.51*10-3/354.5=1.44*10-6M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.