Question one: How many moles of a gas will occupy a volume of 0.6098 L at a temp
ID: 900501 • Letter: Q
Question
Question one: How many moles of a gas will occupy a volume of 0.6098 L at a temperature of 354.8 K and a pressure of 1559 torr ?
Question two: If 25.0 g of ammonia gas has a temperature of 10.6 C and a pressure of 584 mmHg , what is its volume?
Question three: A 165.5 L kiln is used for vitrifying ceramics. It is currently operating at 1091.0 C , and the pressure is 1.075 atm . How many moles of air molecules are within the confines of the kiln?
Question four:
A 24.20 L gas cylinder has been filled with 3.922 moles of gas. You measure the pressure to be 3.330 atm . What is the temperature inside the tank?
Express your answer numerically in degrees Celsius. [Pay attention to the number of decimal places you are allowed in your answer!]
Explanation / Answer
Question one: How many moles of a gas will occupy a volume of 0.6098 L at a temperature of 354.8 K and a pressure of 1559 torr ?
Apply ideal gas law
PV = nRT
n = (PV)/(RT)
P = 1559torr --> 1559/760 atm = 2.05 atm
n = (2.05*0.6098)/(0.082*354.8) = 0.04296 mol
Question two: If 25.0 g of ammonia gas has a temperature of 10.6 C and a pressure of 584 mmHg , what is its volume?
m = 25 g
MW = 17
n = mass/MW = 25/17 = 1.53 mol of NH3
T = 10.6C or 283.6 K
P = 584 mm Hg or 584/760 = 0.768 atm
Sustitute in ideal gas
PV = nRT
V = nRT/P = (1.53)(0.082)(283.6)/(0.768) = 46.3 L
NOTE: consider posting multiple questions in different set of Q&A, we are not allowed to answer to multiple questions in a single set
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.