Procedure: Step 1: Obtain metal sample in test tube. First add a test tube to th
ID: 900336 • Letter: P
Question
Procedure:
Step 1: Obtain metal sample in test tube. First add a test tube to the Lab. Select the test tube and add 100 gm of Iron Shot (Fe). Add a thermometer to the test tube so that you can record the initial temperature of the Fe.
Step 2: Prepare hot water bath and add test tube with metal. Obtain a 250 ml beaker. Add 150ml of water at room temperature to the beaker. Place test tube within beaker (select both test tube and beaker, and combine from the Arrange Menu®Combine). Now heat the combined beaker test tube arrangement by heating with a bunsen burner until the Fe shot reaches the boiling point of water 100 °C.
Step 3: Place heated metal in calorimeter with water at room temp. Add Calorimeter to Lab (select Equipment menu®Calorimeter) Add 100 ml of water at room temp 20 °C to calorimeter (select calorimeter and press water toolbar button 2x or use water dialog box). Remove test tube from beaker (by selecting beaker and using the Arrange Menu®Remove menu). Pour the heated Iron into the calorimeter and close the calorimeter (close calorimeter by selecting calorimeter and pressing the thermometer tool bar button. This will add both a thermometer and a cork top to calorimeter). Record the final temperature of the water.
Step 4: Repeat steps 1 -3 with other metals, recording final temperature and compare.
Observations:
Initial temperature of metal:
Final temperature of metal:
Initial temperature of water from calorimeter:
Final water temperature from calorimeter:
Estimate of specific heat for metal:
(use 1 cal/gm-°C for water)
Estimate the atomic weight of metal:
Explanation / Answer
Mass of iron shot = 100 g
Initial temperature of iron shot = 100 oC
Final temperature of iron shot = 28 oC
Volume of water = 100 mL
Mass of water = 100 g
Initial temperature of water = 20 oC
Final temperature of water = 28 oC
q released = q absorbed
100 * C * (100 - 28) = 100 * 1 * (28 - 20)
C * 72 = 8
C = 0.111 Cal / g oC
C = 0.460 J / g oC
specific heat for metal = 0.460 J / g oC
Using Dulong-Petit law
C/N = 3R
0.460 / N = 3 * 8.314
N = 0.0184 moles / g
Atomic mass = 1 / 0.0184
= 54.34 g / mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.