The molar mass of a volatile substance was determined by the Dumas-bulb method .
ID: 900331 • Letter: T
Question
The molar mass of a volatile substance was determined by the Dumas-bulb method . (In the Dumas-bulb technique for determining the molar mass of an unknown liquid, you vaporize the sample of a liquid that boils below 100 degree C in a boiling-water bath and determine the mass of vapor required to fill the bulb (see drawing ).) The unknown vapor had a mass of 0.845 g ; the volume of the bulb was 354 cm^3 , pressure 753 torr . and temperature 100 degree C. Calculate the molar mass of the unknown vapor.Explanation / Answer
Using ideal gas equation
PV = nRT
P = 753 torr = 0.991 atm
V = 354 cm^3 = 0.354 L
R = 0.0821 L atm / mol K
T = 100 degreeC = 373 K
PV = nRT
n = PV / RT
n = (0.991 atm * 0.354 L) / ( 0.0821 L atm / mol K * 373 K)
n = 0.0114 mol
Moles = given mass / molar mass
Molar mass = Given mass / moles = 0.845 g / 0.0114 mol = 74.12 g/mol
Molar mass of unknown vapor = 74.12 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.