A lead bullet with a mass of 8.00 g and traveling at 5.00 times 10^4 cm/s is imb
ID: 898411 • Letter: A
Question
A lead bullet with a mass of 8.00 g and traveling at 5.00 times 10^4 cm/s is imbedded in a wooden block weighing 1.000 kg. If both the block and the bullet were initially at 25.0 degree C, what is the final temperature of the block containing the bullet? The specific heat of wood is 0.50 cal/g degree C; that of lead is 0.030 cal/g degree C. 1 cal = 4.184 J, and J = kg m^2/s^2. { Assume no heat loss to the surroundings. You may also assume that the heat absorbed by the bullet is negligible! Why?}Explanation / Answer
Given:
Mass of bullet = 8.00 g = 0.008 kg
Speed = 5.00 E4 cm/ s = (5.00 E4 cm/s) x (1m/ 100 cm) =5.00 E2 m/s
Initial temperature of the wood and bullete = 25 deg C
Lets calculate internal energy
Internal energy = kinetic energy of bullet
Kinetic energy of bullet = ½ mv2
=(1/2 ) 0.008 kg x (5.00 E2 m/s)2
=2400 kg m2 s2 = 2400 J
Internal energy of wood = 2400 J
Internal energy of wood = specific heat of wood x (Tf- Ti)
2400 J x 1 cal / 4.184 J = (0.50 cal / g deg C ) x (Tf- 25 deg C)
(Tf- 25 deg C) = 1147.2
Tf = 1147.2 + 25 deg C
= 1172.22 deg C
Final temperature = 1172.22 deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.