Don\'t really understand this please help. Thanks!!(: For the reaction H2(g) + I
ID: 896535 • Letter: D
Question
Don't really understand this please help. Thanks!!(: For the reaction H2(g) + I2(g) doubleheadarrow 2HI(g), K2=0.170 at 500, K. What concerntration of I2(g) will be in equilibrium with H2=0.0150M? Consider the reaction PCI5(g) doubleheadarrow PCI3(g) + CI2(g) At 250, ^a C2 it is found that at equilibrium, the initial PCI5 is 45.0% decomposed. If 0.110 mol of PCI9(g) is introduced into a 1.00L container at 250.^a C, what will be the equilibrium concerntrations of PCI5,PCI3.and CI2? What is the value of K4?Explanation / Answer
5.
H2(g) + I2(g) <-----------> 2HI(g)
Kc = [HI]^2 / [H2] [I2]
0.170 = ( 0.015)^2 / ( 0.04 * [I2] )
[I2] = ( 0.015)^2 / ( 0.04 * 0.17)
[I2] = 0.0331 M
6.
PCl5 gets dissociated by 45% of initial amount
PCl5(g) ----------> PCl3(g) + Cl2(g)
0.11 0 0 ( initial moles)
- ( 0.45 * 0.11) + ( 0.45*0.11) + ( 0.45 * 0.11) ( Dissociated moles)
0.0605 0.0495 0.0495 ( Final moles)
Equilibrium concentrations are
[PCl5] = 0.0605 mol / 1 L = 0.0605 mol/L
[PCl3] = 0.0495 mol/L
[Cl2] = 0.0495 mol/L
Kc = [PCl3] [Cl2] / [PCl5]
Kc = (0.0495 * 0.0495) / 0.0605
Kc = 0.0405 mol/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.