Question 5 A student decomposed 3.67g of copper (II) hydroxide into copper (II)
ID: 896001 • Letter: Q
Question
Question 5
A student decomposed 3.67g of copper (II) hydroxide into copper (II) oxide. How many mL of 3M H2SO4is need to react with all the copper (II) oxide?
( Answer should be in decimal form to 2 decimal places)
Question 6
Using the information in question 5, how much copper (II) sulfate, in grams, are prodcued?
( Answer in decimal form to one decimal place.)
Question 7
Using the amount of copper (II) sulfate produced, in question 6, how much copper (in grams) is produced if excess zinc is used?
( Answer in decimal form to two decimal places)
Explanation / Answer
m = 3.67g Cu(OH)2
V = ??
M = 3M of H2SO4
calculate moles of Cu(OH)2
Mass of Cu(OH)2 = 97.561 g/gmol
mol of Cu(OH)2 = mass/MW = 3.67 / 97.561 = 0.037617 mols of Cu(OH)2
Cu(OH)2 + H2SO4 ----> CuSO4 + 2H2O
ratio is 1 mol of Cu(OH)2 : 1 mol of H2SO4
therefore
0.037617 mol of Cu(OH)2 will react with 0.037617 mol of H2SO4
We have n = 0.037617 mol H2SO4
M = mol/V
V = mol/M = 0.037617/3 = 0.012539 liter
or V= 12.54 ml
CuSO4 will be in solution, but if you were to precipitate, the amount will be
n= 0.037617 mol of CuSO4 were produced
MW of CuSO4 anhydrous = 159.609
mass = n*MW = 0.037617*159.609 = 6.004 grams
Question 7
CuSO4 + Zn+2 --> ZnSO4 + Cu+2
then
ratio is once again 1:1
moles of CuSO4 present = 0.037617 mol
Therefore ZnSO4 = 0.037617 mol
MW of ZnSO4 = 161.47 g/gmol
mass = mol*MW = 0.037617*161.47 = 6.07 g of ZnSO4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.