Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a)Assume the reaction 2Fe3+ + Sn2+ -> 2Fe2+ + Sn4+ has a rate law v = k[Fe3+][Sn

ID: 894686 • Letter: A

Question

a)Assume the reaction 2Fe3+ + Sn2+ -> 2Fe2+ + Sn4+ has a rate law v = k[Fe3+][Sn2+]. If Fe2+ is produced at a rate of 0.12 mol L-1 s-1 when the reactant concentrations are 0.30 mol L-1 for Fe3+, and 0.40 mol L-1 for Sn2+, then what is the value of the rate constant, k ? Quote your answer to 2 decimal places.

Answer L.mol-1.s-1

b)

The half-life for the decomposition of a gaseous sample of thioketene, H2C=C=S at 500 Pa is 42 s. When the thioketene pressure is 250 Pa the half-life is 21 s. Determine the order of the reaction, entering your answer as a number.

c)

At 1100 K, acetic acid decomposes via 2 competing, first order reactions:

CH3COOH -> CH4 + CO2,   k1 = 3.4 s-1

CH3COOH -> CH2=C=O + H2O,    k2 = ? s-1

The half life of acetic acid at this temperature is 0.10 s. What is the value of the rate constant, k2?

d)

At 1100 K, acetic acid decomposes via 2 competing, first order reactions:

CH3COOH -> CH4 + CO2,   k1 = 4.1 s-1

CH3COOH -> CH2=C=O + H2O,    k2 = ? s-1

At 1100K, the yield of ketene (CH2=C=O) is 71.5%. Estimate the rate constant, k2, for the second reaction

e)

The following mechanism has been proposed for recombination of iodine atoms:

I + I -> I2*, k1 = [k1].0

I2* -> I + I, k-1 = [k-1].0

I2* + M -> I2, k2 = [k2]

What is overall rate constant if k1 = 4, k-1 = 4 and k2 = 0.04?

f)

The following mechanism has been proposed for recombination of iodine atoms:

I + I -> I2*, k1 = 9.0

I2* -> I + I, k-1 = 5.0

I2* + M -> I2, k2 = 0.04

What is overall rate constant?

.

Explanation / Answer

(a) start by defining the reaction rate for this step can be written as Rate= -d[A]/dt=-d[B]/dt=+d[P]/dt

so the rate of formation of product d[P]/dt = k[A][B]

here 1/2 d[Fe2+]/dt = k [Fe3+][Sn2+]

                                                   1/2 x 0.12mol/L/s = k x 0.40mol/L x 0.30mol/L

                                                    k = 0.06/0.12 = 0.50 L.mol-1.s-1 ( unit derivation = mol/L x 1/s x L/mol x L/mol = L/mol/s)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote