Sample question 14:7 : The decomposition of a certain insecticide in water at 12
ID: 893819 • Letter: S
Question
Sample question 14:7 : The decomposition of a certain insecticide in water at 12 °C follows first-order kinetics with a rate constant of 1.45yr^-1 . A quantity of this insecticide is washed into a lake on June 1, leading to a concentration of 5.0 x 10^-7 g/cm^3 . Assume that the average temperature of the lake is 12 C.
Using Equation 14.15, calculate t1/2 for the decomposition of the insecticide described in Sample Exercise 14.7. (b) How long does it take for the concentration of the insecticide to reach one-quarter of the initial value?
Explanation / Answer
First order rate equation is k = 2.303/t log(initial/final)
so t1/2 = 0.693/k
t1/2 = 0.693/1.45
t1/2 = 0.478 years.
................................................................
b) as we Know First order rate equation is k = 2.303/t log(initial/final)
K = 1.45yr^-1 , , initial = 5.0*10^-7g/cm^3 , final = 1/4( 5.0*10^-7g/cm^3 )
substituting above values in the first order rate equation
1.45 = 2.303/t log[5.0*10^-7/1/4( 5.0*10^-7g/cm^3 )]
1.45 = 2.303/t log(4)
t = 0.9562 years
or
t = 0.96 years.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.