I have already tried the answers: -29.42, +29.42, and -10.579. The standard enth
ID: 893756 • Letter: I
Question
I have already tried the answers: -29.42, +29.42, and -10.579.
The standard enthalpy change for the dissolution of ammonium nitrate is shown below. If 14.0 grams of solid ammonium nitrated is dissolved in 100.0 grams of water at a temperature of 20.0 degree C, what will be the final temperature of the solution? You may assume that the specific heat of the solution is the same as the specific heat of pure water (4.184 J/g- degree C) and the the calorimeter itself absorbes no heat. NH4NO3(S) rightarrow NH4(aq) + NO3(aq) Delta H degree = +25.69 KJ Final temperature of the solution:Explanation / Answer
moles of NH4NO3(s) = g/molar mass = 14 g/80.05 g/mol = 0.175 mol
q = delta H = mCp(Tf-Ti) this is for 1 mole
So, for 0.175 moles
delta H/0.175 = mCp(Tf-Ti)
where,
delta H = 25.69 kJ = 25690 J
m = total mass = 14 + 100 = 114 g
Cp = 4.184 J/g.oC
Tf = final temperature of solution
Ti = initial temperature of solution
Feed values,
25.69/0.175 = 114 x 4.184 x (Tf-20)
Tf = 20.31 oC is the final temperature of solution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.