You are instructed to create 400. mL of a 0.31 M phosphate buffer with a pH of 7
ID: 892801 • Letter: Y
Question
You are instructed to create 400. mL of a 0.31 M phosphate buffer with a pH of 7.2. You have phosphoric acid and the sodium salts NaH2PO4, Na2HPO4, and Na3PO4 available. (Enter all numerical answers to three significant figures.)
Ka1 = 6.9103
Ka2 = 6.2108
Ka3 = 4.81013
What is the molarity needed for the acid component of the buffer?
______M
What is the molarity needed for the base component of the buffer?
______M
How many moles of acid are needed for the buffer?
______mol
How many moles of base are needed for the buffer?
______mol
How many grams of acid are needed for the buffer?
______g
How many grams of base are needed for the buffer?
______g
Also given:
Buffer
pKa
Phosphate (pKa1)
2.15
Citrate (pKa1)
3.06
Formate
3.75
Succinate (pKa1)
4.21
Citrate (pKa2)
4.76
Acetate
4.76
Pyridine
5.23
Citrate (pKa3)
5.40
Succinate (pKa2)
5.64
PIPES (Piperazine-N,N-bis(2-ethanesulphonic acid)
6.76
ACES (N-2-Acetamido-2-aminoethanesulphonic acid)
6.90
Imidazole
6.95
MOPS (3-(N-Morpholino)propanesulphonic acid)
7.20
Phosphate (pKa2)
7.20
TES (2-[Tris(hydroxymethyl)methylamino]ethanesulphonic acid])
7.50
HEPES (N-2-Hydroxyethylpiperazine-N`-2-ethanesulphonic acid
7.55
Tris H2NC(CH2OH)3
8.06
Tricine (N-[Tris(hydroxymethyl)methyl]glycine)
8.15
Glycine
9.78
Phosphate (pKa3)
12.43
Magnesium Oxide (MgO)
13.09
H3PO4(s) + H2O(l) H3O+(aq) + H2PO4(aq)Ka1 = 6.9103
H2PO4(aq) + H2O(l) H3O+(aq) + HPO42(aq)Ka2 = 6.2108
HPO42(aq) + H2O(l) H3O+(aq) + PO43(aq)Ka3 = 4.81013
Explanation / Answer
You need to use the following equation:
pH = pKa + log([B]/[A])
Now, you want to prepare a buffer with a pH of 7.2, so you need to use the pKa value that it's closer to the pH. In this case, if you calculate the pKa for all the Ka:
pK1 = -log(6.9x10-3) = 2.16
pK2 = -log(6.2x10-8) = 7.21
pK3 = -log(4.8x10-13) = 12.3
So the pK value to use it's the second one so:
7.20 = 7.21 + log[B]/[A]
-0.01 = log[B]/[A]
[B]/[A] = 0.977
We also know that the buffer should have 0.31 M so:
A + B = 0.31 and if B/A = 0.977 then B = 0.977A
A + 0.977A = 0.31
1.977A = 0.31
A = 0.31/1.977
[A] = 0.157 M
[B] = 0.977(0.157)
[B] = 0.153 M
Moles of A = 0.157 x 0.4 = 0.0628 moles of A
Moles of B = 0.153 x 0.4 = 0.0612 moles of B
mass of A = moles x MM
MMA = 3x1 + 31 + 4x16 = 98 g/mol
mass of A = 0.0628 x 98 = 6.15 g of A
MMB (Na2HPO4) = 23x2 + 1 + 31 + 4x16 = 142 g/mol
mass of B = 0.0612 x 142 = 8.69 g of B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.