Problem 10.59 Hydrogen gas is produced when zinc reacts with sulfuric acid: Zn(
ID: 892161 • Letter: P
Question
Problem 10.59
Hydrogen gas is produced when zinc reacts with sulfuric acid:
Zn(s)+H2SO4(aq)ZnSO4(aq)+H2(g)
Part A
If 158 mL of wet H2 is collected over water at 24 C and a barometric pressure of 739 torr , how many grams of Zn have been consumed? (The vapor pressure of water is 22.38 torr.)
0.3
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Pro
Problem 10.59
Hydrogen gas is produced when zinc reacts with sulfuric acid:
Zn(s)+H2SO4(aq)ZnSO4(aq)+H2(g)
Part A
If 158 mL of wet H2 is collected over water at 24 C and a barometric pressure of 739 torr , how many grams of Zn have been consumed? (The vapor pressure of water is 22.38 torr.)
m =0.3
gSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Pro
Explanation / Answer
V = 158 mL = 0.158*10^-3 m3of wet H2
T = 24 C = 297K
P = 739 torr = 98525 Pa
Find moles of H2
PV = nRT
n = PV/(RT) = 98525* 0.158*10^-3 m3 / (8.314*297 )= 0.0063 gmol of H2
Ratios
Zn(s)+H2SO4(aq)ZnSO4(aq)+H2(g)
1 mol fo H2 per 1 mol of Zn
therefore
0.0063 mol of H2 needed 0.0063 mol of Zn
Change that to mass
mass = n*MW = 0.0063 *65.38 = 0.4118 g of Zn(s)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.