6. (8 points) The planet Araganose (which is made mostly of the mineral aragonit
ID: 891608 • Letter: 6
Question
6. (8 points) The planet Araganose (which is made mostly of the mineral aragonite, or Caco,) has an atmosphere containing methane and carbon dioxide, each at a pressure of 0.10 bar. The oceans are saturated with aragonite and have a concentration of H' equal to 1.8 x 107M. Given the following equlibria, calculate how many grams of calcium are contained in 2.00 L of Aragonose seawater. qulibria, calculate how many grams of calcium are contained in 2.00 L of Ca2+(aq) + CO32-(aq) CO2(aq) CaCO3(s, aragonite) Ksp=6.0x10-9 Koo,-3.4 x 10-2 Ki = 4.5 x 10.7 K2-4.7 x 10"1 CO2(g) co2(aq) + H2O(I) HCO3(aq) + H+(aq) HCO3(aq) H+(aq) + CO32-(aq)Explanation / Answer
We have,
K1 = [HCO3-][H+]/[CO2(aq)] = 4.5 x 10^-7
So, [HCO3-] = 4.5 x 10^-7[CO2(aq)]/[H+] = 2.5[CO2(aq)]
K2 = [H+][CO3^2-]/2.5[CO2(aq)] = 4.7 x10^-11
So, [CO3^2-]/[CO2(aq)] = 6.53 x 10^-4
Kco2 = [CO2(aq)]/[CO2(g)] = 3.4 x 10^-2
[CO2(aq)] = 3.4 x 10^-2[CO2(g)]
Feed in above equation,
[CO3^2-]3.4 x 10^-2[CO2(g)] = 6.53 x 10^-4
[CO3^2-] = 0.019/[CO2(g)]
Ksp = [Ca2+][CO3^2-] = [Ca2+](0.019[CO2(g)] = 6.0 x 10^-9
[Ca2+][CO2(g)] = 3.158 x 10^-7
let x be [Ca2+] = [CO2]
x^2 = 3.158 x 10^-7
x = [Ca2+] = 5.62 x 10^-4 M
So the moles of Ca = molarity x volume = 5.62 x 10^-4 M x 2 L = 1.124 x 10^-3 moles
grams of Ca = moles x molar mass = 1.124 x 10^-3 moles x 40.078 g/moles = 0.045 g
Thus, 0.045 g (45 mg) os Ca is present in 2 L of Aragonose seawater.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.