Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The semiconductor AIP has a band gap that produces light of wavelength of about

ID: 891432 • Letter: T

Question

The semiconductor AIP has a band gap that produces light of wavelength of about 500 nm, What is the band gap in eV's for this substance? (1 eV = 1.602 Times 10-19 J, c = 2.998 Times 108 m/s, h = 6.626 Times 10-34 J-s) Is this light visible? (Circle One) Yes No If this material is an n-type semiconductor made from AIP, which of these two elements has the highest percentage content? (Circle One) P A variant of this semiconductor produces light of a wavelength longer than 500 nm. What can be said about the band gap energy in this material? From AIP, suggest a replacement element for P that would produce a longer wavelength. Material -__ Which of the following mixed semiconductors would have the longest wavelength? (Circle One AND explain your answer for any credit) InAs0.4P0.6 InAs0.6P0.4

Explanation / Answer

We are allowed to answer only 4 subparts

a)
E = h*c/lambda
   = (6.626*10^-34)*(3*10^8)/(500*10^-9)
   =3.9756*10^-19 J
    = 3.9756*10^-19 /(1.6*10^-19)
    = 2.48 eV

b)
Visible range is 300 nm to 700 nm
so,yes it is visible
Answer: Yes

c)
Since there must be excess of electron. So P should be more
Answer: P

d)
since wavelength is longer than 500 nm
E = h*c/lambda
will be smaller than 2.48 eV
sO, Band gap energy will be smaller than 2.48 eV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote