To understand how to use integrated rate laws to solve for concentration. A car
ID: 891224 • Letter: T
Question
To understand how to use integrated rate laws to solve for concentration.
A car starts at mile marker 145 on a highway and drives at 55 mi/hr in the direction of decreasing marker numbers. What mile marker will the car reach after 2 hours?
Part A
The rate constant for a certain reaction is k = 5.30×103 s1 . If the initial reactant concentration was 0.700 M, what will the concentration be after 9.00 minutes?
Part B
A zero-order reaction has a constant rate of 1.70×104M/s. If after 80.0 seconds the concentration has dropped to 6.00×102M, what was the initial concentration?
Explanation / Answer
A)
Unit of rate constant is s-1
So it is 1st order reaction.
t = 9 min = 9*60 s= 540 s
use for 1st order reaction:
[A]= [Ao]*e^(-k*t)
= 0.7*e^(-5.3*10^-3 * 540)
=0.04 M
Answer: 0.04 M
B)
use for zero order reaction:
[Ao]-[A]= k* t
[Ao]- (6*10^-2) = 1.7*10^-4 * 80
[Ao] = 0.0736 M
Answer: 0.0736 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.