Natural gas is primarily methane, CH 4 , and is used to heat homes. A typical ho
ID: 890215 • Letter: N
Question
Natural gas is primarily methane, CH4, and is used to heat homes. A typical home is approximately 2000 ft2 and the ceilings are 8 ft high. The following data may be helpful: The heat capacity of air is 1.01 J/g·K and the and the enthalpy of combustion of methane is -890.8 kJ/mol. Assume that the molecular weight of air is the same as nitrogen, its major component.
How many grams of methane are required to raise the temperature in the home from 39°F to 72°F?
_______g
How many grams of CO2 does this reaction produce?
_______g
Explanation / Answer
Solution :-
Lets first calculate the calculate the volume of the Air
Volume = 2000 ft2 * 8 ft = 16000 ft3
16000 ft3 * 28.3168 L / 1ft3 = 453069 L
Now lets calculate the mass of the air
Now lets calculate the mass of the air 39 F = 277 K
PV= nRT
n= PV/RT
= 1 atm * 453069 L / 0.08026 L atm per mol K * 277 K
= 19932 mol
Now lets find the mass of the air
Mass = moles * molar mass
= 19932 mol * 28.014 g per mol
= 558378 g
Now lets calculate the amount of energy required to heat the air from 39 F to 72 F
39 F = 277 K and 72 F = 295.4 K
q = m*c*deltaT
= 558378 g * 1.01 J per g C* (295.4 – 277 )
= 1.04*10^7 J
1.04*10^7 J * 1 kJ / 1000 J = 1.04*10^4 kJ
Now lets find the mass of methane
1.04*10^4 kJ * 16.04 g / 890.8 kJ = 186 g methane
How many grams of methane are required to raise the temperature in the home from 39°F to 72°F?
mass of methane needed = 186 g
How many grams of CO2 does this reaction produce?
Using the mole ratio of the CH4 and CO2 lets calculate the mass of CO2 that can be produced
CH4 + 2 O2 ----- > CO2 + 2H2O
1 mol CH4 = 1 mol CO2
16.04 g CH4 = 44.01 g CO2
178 g CH4 = ? g CO2
178 g CH4 * 44.01 g CO2 / 16.04 g = 488 g CO2
So the amount of CO2 produced = 488 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.