A mixture initially contains A, B, and C in the following concentrations: [A] =
ID: 889873 • Letter: A
Question
A mixture initially contains A, B, and C in the following concentrations: [A] = 0.400 M , [B] = 1.05 M, and [C] = 0.300 M . The following reaction occurs and equilibrium is established:
A+2BC
At equilibrium, [A] = 0.290 M and [C] = 0.410 M . Calculate the value of the equilibrium constant, Kc.
Part A
Determine the value of the equilibrium constant, Kgoal, for the reaction
CO2(g)C(s)+O2(g), Kgoal=?
by making use of the following information:
2CO2(g)+2H2O(l)CH3COOH(l)+2O2(g), K1=5.40×1016
2H2(g)+O2(g)2H2O(l), K2=1.06×1010
CH3COOH(l)2C(s)+2H2(g)+O2(g), K3=2.68×109
Express your answer numerically.
Part B
Determine the equilibrium constant, Kgoal, for the reaction
4PCl5(g)P4(s)+10Cl2(g), Kgoal=?
by making use of the following information:
P4(s)+6Cl2(g)4PCl3(g), K1=2.00×1019
PCl5(g)PCl3(g)+Cl2(g), K2=1.13×102
Express your answer numerically.
Kgoal =Explanation / Answer
part A
k1 = [CH3COOH][O2]2 / [H2O]2 [CO2]2
k2= [H2O]2 / [O2][H2]2
k3= [O2][H2]2[C]2 / [CH3COOH]
Kgoal = [O2][C] / [CO2] = (k1 x k2 x k3)1/2 = (5.40×1016 x 1.06×1010 x 2.68×109 )1/2 = 1.2385 x 10-7
Part B:
Similarly as above
Kgoal = [Cl2]10[P4]/[PCl5] = (k2)4 / k1 = (1.13×102)4/2.00×1019 = 8.1523 x 10-27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.