Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Stoichiometry Problems for Reaction in Aqueous Solutions 1. How many grams of Ca

ID: 889861 • Letter: S

Question

Stoichiometry Problems for Reaction in Aqueous Solutions

1.How many grams of Ca(OH)2 are needed to neutralize 25.0 mL of 0.250 M HNO3?

2.How many milligrams of sodium sulfide are needed to completely react with 50.00 mL of a 0.100 M aqueous solution of cadmium nitrate, to form a precipitate of CdS(s)?

3.How many grams of NaOH are needed to neutralize 25.0 mL of 0.50 M H2SO4 solution? (b) How many liters of 0.400 M HCl(aq) are needed to react completely with 0.200 mol of Pb(NO3)2(aq), forming a precipitate of PbCl2(s)?

4. One commercial method used to peel potatoes is to soak them in a NaOH solution for a short time and then remove the potatoes and spray off the peel. The NaOH concentration is normally 3 to 6 M, and the solution must be analyzed periodically. In one such analysis, 55.7 mL of 0.500 M H2SO4 is required to neutralize 25.0 mL of

Explanation / Answer

1. 25.0 mL of 0.250 M HNO3 moles = 0.25*0.025L = 0.00625 mol

Ca(OH)2 + 2HNO3 ----------->   Ca(NO3)2 + 2H2O

It means 74g/mol (1 mol)Ca(OH)2 required to nutralise HNO3 is 2 mol(2*63g/mol)

then 0.00625 mol HNO3 require Ca(OH)2 moles = 0.00625*1/2 = 0.003125 mol

grams of Ca(OH)2 are needed to neutralize 25.0 mL of 0.250 M HNO3 = 0.003125 mol*74g/mol = 0.23125g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote