Suppose a meteorologist, in an effort to be more environmentally and safety-cons
ID: 887926 • Letter: S
Question
Suppose a meteorologist, in an effort to be more environmentally and safety-conscious, chose to measure atmospheric pressure using a barometer filled with water instead of mercury. What would be the measured height of water if, on that day and location, a mercury barometer had a height of 758 mm Hg?
Let the density of water be 0.997 g/cm^3, the density of mercury be 13.580 g/cm^3, and g = 9.81 m/s^2.
Do not assume that the pressure at the top of the water manometer is zero, but can be assumed to be zero for the mercury manometer.
Consider that the top volume be full of water vapor (which much therefore be in equilibrium with the top surface of the water liquid). Assume the temperature that day is 28.1°C.
Explanation / Answer
Solution-
Given;
P = 758 mm Hg
Density of water (dH2O) = 0.997 g/cm^3
Density of mercury (d Hg) = 13.580 g/cm^3
g = 9.81 m/s^2.
H =?
We know the equation
P = F/A
Here Force = m * g = d*A*h*g (Mass = d*A*h)
P = (d*A*h*g)/A [A = Area, d =density, h =height ]
P = d*h*g
h = p/d*g
Insert the value in equation
h = (758 mm Hg)/( 0.997 g/cm^3*9.81 m/s^2.)
h = 77.50mm
Answer- Measured height of water = 77.50mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.