The crew of the TV show Fear Factor are trying to design a challenge where a con
ID: 887916 • Letter: T
Question
The crew of the TV show Fear Factor are trying to design a challenge where a contestant has to dive into a tank containing a substance designed to resemble bovine blood and retrieve a small necklace from the bottom of the tank. In order to construct a safe platform for the set, the crew needs to calculate the mass of the blood-like substance. The substance has a density
of 1.06 g/cm3. If they were to construct a 2.00 ft. x 4.00 ft. x 6.00 ft. glass tank for the show, what would the blood-like substance weigh if the tank were filled to the top of the tank? 2.54 cm=1in;1kg=2.205lbs; and1ft=12in.
Explanation / Answer
volume of the tank = 2.00 ft. x 4.00 ft. x 6.00 ft. = 48 ft.3
1 ft3 = 28 316.84 cm3
=> volume of the tank = 48 x 28316.84 cm3 = 1359208.32 cm3
given that, density = 1.06 g/cm3
=> mass = density x volume = 1.06 x 1359208.32 = 1440760.8 g
=> mass = 1440.76 kg
mass of blood-like substance = 1440.76 kg <<<<<<<<-------------(ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.