A system consists of 2.320 g of carbon monoxide gas initially at temperature 400
ID: 887078 • Letter: A
Question
A system consists of 2.320 g of carbon monoxide gas initially at temperature 400.0 K and pressure 0.6250 bar. Assume the heat capacity of carbon monoxide is constant at the value found for 298.15 K in the data tables of the Appendix (see also Figure 2.8). The system undergoes the following cyclic process: Step a) Reversible isothermal expansion to double the initial volume. Step b) Constant volume extraction of heat from the system (to a temperature and pressure consistent with step c) Step c) Reversible adiabatic compression to the initial conditions. Make a quantitative plot of this cycle on a P - V graph. For each step and the cycle overall, calculate: q, w, Delta U, and delta H. Show your work and make a table of the results.Explanation / Answer
Answer:
PV = nRT
V = nRT/P
where n = given weight of molecule/ gram molecular weight of molecule
= 2.320/28
= 0.083
V1= (0.083)(0.0821)(400)/(0.6251)
=4.35 L
Volume at Temperature = 298.1
V2 = (0.083)(0.0821)(291.1)/(0.6251)
= 3.25 L
Change in Volume = V1- V2
V= 4.35-3.25
= 1.1 L or 1100 mL
Thus work done is,
W = -PV
= -(0.6251)(1100)
=-687.1 J
Thus 687.1 KJ work hasbeen done during compression of gas from higher temperature to lower temperature.
q=mCT
C = 1.048 and this remains constant during compression
m = 28
q = (28)*(1.048)*(400-298.15)
= 2988.68
U = q + W
= (2988.68) - (687.1)
= 2301.58
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.