a gaseous binary compound composed of hydrogen and another element has a vapor d
ID: 886523 • Letter: A
Question
a gaseous binary compound composed of hydrogen and another element has a vapor density that is 1.94 times that of oxygen, 1.21 grams if water is formed, removing all the hydrogen originally persent a gaseous binary compound composed of hydrogen and another element has a vapor density that is 1.94 times that of oxygen, 1.21 grams if water is formed, removing all the hydrogen originally persent a gaseous binary compound composed of hydrogen and another element has a vapor density that is 1.94 times that of oxygen, 1.21 grams if water is formed, removing all the hydrogen originally persentExplanation / Answer
for any compound or element, molar mass = 2 X (vapor density)
the element vapor density is 1.94 times that of oxygen. oxygen vapor density is 8 then the vapor density of that element = 1.94 X 8 = 15.52 then molar mass of element = 2 X 15.52 = 31.04. so this molar mass is equal to Phosphorous molar mass. the compound may be PH3.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.