3. Two liquids, A and B, form an ideal solution. Liquid A has a molar mass of 95
ID: 886500 • Letter: 3
Question
3. Two liquids, A and B, form an ideal solution. Liquid A has a molar mass of 95.1 g mol-1 and liquid B a molar mass of 64.3 g mol-1. At 25 oC, the vapour pressure of A is 92.8 torr and that of B is 77.2 torr. For a mixture containing 50 g of each liquid, calculate
(i) the mol fractions of A and B in the liquid,
(ii) the partial pressures of A and B,
(iii) the total pressure,
(iv) the mol fractions of A and B in the gas phase.
(v) Comment on the differences between your answers to (i) and (iv).
3. Two liquids, A and B, form an ideal solution. Liquid A has a molar mass of 95.1 g mol and liquid B a molar mass of 64.3 g mol. At 25 °C, the vapour pressure of A is 92.8 torr and that of B is 77.2 torr. For a mixture containing 50 g of each liquid, calculate (i) the mol fractions of A and B in the liquid, (ii) the partial pressures of A and B, (ii) the total pressure, (iv) the mol fractions of A and B in the gas phase Comment on the differences between your answers to (i) and (iv)Explanation / Answer
Answer –
We are given, mass of A = 50 g , mass of B = 50 g
Molar mass of A= 95.1 g mol-1
Molar mass of B= 64.3 g mol-1
vapour pressure of A = 92.8 torr and for B = 77.2 torr.
(i) the mol fractions of A and B in the liquid
We need to calculate the moles of each first
Moles of A = 50 g / 95.1 g mol-1
= 0.526 moles
Moles of B = 50 g / 64.3 g mol-1
= 0.778 moles
So total moles = 0.526 +0.778
= 1.30 moles
Mole fraction of A = moles of A / total moles
= 0.526 moles / 1.30 moles
= 0.403
Mole fraction of B = moles of B / total moles
= 0.778 moles / 1.30 moles
= 0.597
(ii) the partial pressures of A and B,
Partial pressure of A = 92.8 torr *0.403 = 37.4 torr
Partial pressure of B = 77.2 torr * 0.597 = 46.1 torr
iii) total pressure= 37.4 + 46.1
= 83.5 torr
(iv) the mol fractions of A and B in the gas phase.
We know formula
Mole fraction = partial pressure / total pressure
For A = 37.4 torr / 83.5 torr
= 0.447
For B = 46.1 torr / 83.5 torr
= 0.552
(iv) the mol fractions of A and B in the gas phase.
The mole fraction in the liquid phase for A is less than gas phase and the mole fraction in the liquid phase for B is more than gas phase.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.