2. Galvanized iron is iron that has a coating of zinc. The zinc protects the iro
ID: 885914 • Letter: 2
Question
2. Galvanized iron is iron that has a coating of zinc. The zinc protects the iron from corrosion. Suppose that a rectangular piece of galvanized iron has a length of 3.33 cm, a width of 2.87 cm, and a mass of 6.7588 g. It?s placed in a solution of hydrochloric acid, causing its zinc coating to dissolve by reacting with the acid. The mass of the iron, now minus its coating of zinc, is 6.6626 g. How many layers of zinc atoms were in the iron?s zinc coat? (The zinc atoms are spherical and are touching one another in the coat. The diameter of a zinc atom is 2.70 x 10^-8 cm. The density of zinc is 7.14 g/cm^3.)Explanation / Answer
Mass of Zinc = 6.7588 - 6.6626 = 0.0962 gm
density = 7.14 g/cm^3
volume = mass / density
= 0.0962/ 7.14
= 0.0134734 cm^3
height of zinc = volume / area of surface
= 0.0134734 / (3.33*2.87)
= 1.41*10^-3 cm
diameter of zinc is = 2.7*10^-8 cm
number of layers = 1.41*10^-3 / (2.7*10^-8 )
= 52214
Answer: 52214
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.