You have designed a centrifuge system to separate cells from a solution. A mixtu
ID: 885490 • Letter: Y
Question
You have designed a centrifuge system to separate cells from a solution. A mixture of water and cells enters the centrifuge system at a rate 1000 L/h and contains 500 mg cells/L. You can assume that the density is that of water (1 g/cm3). The inlet stream or feed (F), is separated to a cell-free supernatant (S), and a pellet (P) consisting of a solution containing water and cells. The mass fraction of cells in the pellet is 0.75. Using the data in the figure, calculate the mass flow rates mP (g/hr) and mS (g/hr).
Explanation / Answer
F*1 = S*Xs+P*XP = 0.25*S+0.75*P it implies that 4F = S + 3P now FCcell = P0.75 which is equal to 4FCcell = 3P now P = 1.33*1000L/hr*500mgcells /L =665 g/h that implies now calculation for S it will be equal to 500mg/L*1000L/hr = 5*105/103 = 500g/hr -0.75*(665) =1.25*4 = 6g/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.