Suppose an EPA chemist tests a 200.mL sample of groundwater known to be contamin
ID: 883370 • Letter: S
Question
Suppose an EPA chemist tests a 200.mL sample of groundwater known to be contaminated with iron(III) chloride, which would react with silver nitrate solution like this
FeCl3(aq) +3AgNO3(aq)3AgCl(s)+FeNO33(aq)
The chemist adds 46.0mM silver nitrate solution to the sample until silver chloride stops forming. She then washes, dries, and weighs the precipitate. She finds she has collected 2.5mg of silver chloride.
Calculate the concentration of iron(III) chloride contaminant in the original groundwater sample.
Explanation / Answer
FeCl3(aq) +3AgNO3(aq)3AgCl(s)+FeNO3(aq)
So here
one mole of Fe+3 ions will react with three moles of AgNO3 to give Three moles of AgCl
The mass of AgCl obtained = 2.5mg
Moles of AgCl = Mass / molecular mass = 2.5 X 10^-3 / 143.5 = 0.0174 millimoles
So moles of FeCl3 present = 1/3 X moles of AgCl formed = 0.0174 / 3 millimoles = 0.0058 millimoles of FeCl3
Volume of sample = 200mL
So concentration of FeCl3 = Millimoles of FeCl3 / volume in mL = 0.0058 / 100 = 5.8 X 10^-4 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.